středa 30. června 2021

O číslech, část 2: Čísla celá

V minulém článku jsme položili základy matematického univerza, přirozená čísla ℕ, která se ve své nekonečnosti tyčí jako věž uprostřed toho, co známe. Někdo by mohl říct, že to je i vše, co existuje, a z určitého hlediska by měl i pravdu – pokud je vesmír ve své podstatě konečný diskrétní (nespojitý) objekt, jediná „pravá“ čísla jsou ta přirozená. Matematikům (a zatím i běžným lidem) to ovšem nestačí, protože přirozená čísla v některých případech nejsou „hezká“ a chybí jim určité vlastnosti, díky kterým by se s nimi i v praxi lépe zacházelo.

Napřed je potřeba ale zmínit něco o ekvivalencích. Z matematického hlediska se každému vztahu (relaci) mezi nějakými objekty smí říkat ekvivalence, pokud splňuje 3 základní pravidla: vyplývá z identity (reflexivita; každý objekt je ekvivalentní sám sobě), je symetrická (můžeme prohodit porovnávané objekty bez změny výsledku) a tranzitivní (můžeme přeskakovat články v řetězci ekvivalencí). Pokud například každý objekt má jednu z konečného počtu možných barev, relace „má stejnou barvu jako“ je ekvivalence a obecně jakákoliv relace vycházející z ekvivalence nějaké vlastnosti je sama ekvivalence.

Ekvivalence je užitečná, protože nám umožňuje zahodit rozlišující vlastnosti objektů; je to nejzákladnější abstrakce. Umožní nám také definovat nové objekty, kterým říkáme třídy ekvivalence. Když použijeme stejný příklad, jednotlivé třídy ekvivalence budou všechny objekty se stejnou barvou; vlastně je seskupujeme podle nějakého klíče (ten ale není sám o sobě potřeba, když nám stačí objekty porovnávat). Dostaneme tak objekty (množiny) jako „všechny červené věci“, „všechny modré věci“, „všechny zelené věci“ atd. Aniž bychom doposud definovali, co vlastně je barva, nyní stačí použít trik: barva je totéž co její třída ekvivalence, tedy například objekt „červená“ je definován jako „všechny červené věci“.

To ve skutečnosti není ani tak divné, jak by se mohlo znát: každý člověk schopný rozpoznávat barvy se takhle učí popisovat svět. Napřed jako děti vidíme okolo sebe objekty, které něco spojuje, víme, že mají stejnou barvu, ale nevíme, co je to barva; je to pro nás zatím moc abstraktní. Pak pochopíme, že existuje barva jako individuální věc, kterou může každý objekt mít. Ani všechna znalost fyziky a biologie člověku nepomůže v definování toho, co vlastně barva je: z určitého pohledu to jsou prostě všechny stejnobarevné objekty a to je to jediné, co dokážeme rozeznat.

S tímto možná zdlouhavým úvodem se můžeme podívat na první překážku v dokonalosti: odčítání. Jak již bylo uvedeno minule, odčítání přirozených čísel není operace. Můžeme se ptát, k čemu musíme přičíst 2, abychom dostali 5 (tím jsme charakterizovali odčítání jako inverzní operaci ke sčítání), ale pro výsledek 0 nebo 1 základ nenajdeme.

A tak na pomoc musí přijít čísla celá, ℤ. Název trochu nedává smysl vzhledem k tomu, co jsme viděli doposud, protože všechna čísla zatím byla celá (nezlomková), takže by možná bylo lepší jim (zatím) říkat „znaménková“. Pro každé přirozené číslo n vytvoříme dva nové zápisy, +n a −n pro kladné a záporné číslo se stejnou velikostí. Zároveň hned můžeme definovat absolutní hodnotu |·|, která prostě odstraní znaménko a dovolí nám vrátit se k původnímu n. Když je znaménko +, dohodneme se, že ho nemusíme uvádět.

Je ovšem takováto definice matematická? Svým způsobem ano (matematika nám nebrání prostě jen tak něco definovat), ale možná by bylo hezké znaménka + a − zkonstruovat jako nějaké objekty. To sice jde, ale je to trochu těžkopádné (a co teprve +0 a −0), proto by možná bylo hezčí použít jinou konstrukci samotných celých čísel. Napřed musíme umět vytvořit uspořádané dvojice, což vypadá jednoduše, ale když máme zatím jen (neuspořádané) množiny, může to být trochu oříšek. Řešení nicméně není složité, stačí definovat (a, b) = {{a}, {a, b}}. Ať jsou a a b cokoliv, vždy je lze z této množiny vytáhnout a zjistit, na které jsou pozici.

Nyní konečně můžeme definovat celá čísla. Přibereme si na pomoc množinu všech dvojic přirozených čísel (obvykle značenou ℕ×ℕ). Poté si vymyslíme ekvivalenci, že dva takové páry jsou si ekvivalentní právě tehdy, když jsou čísla v nich stejně uspořádána a je mezi nimi stejná vzdálenost. Například pár (0, 2) je ekvivalentní s (1, 3), (2, 4) atd., ale ne s (2, 0) nebo (6, 12). Nyní stačí rozdíl mezi těmito čísly chápat jako celé číslo, respektive (a správněji) celé číslo bude třída ekvivalence nad ℕ×ℕ vzhledem k výše definované ekvivalenci. Tím se nám podařilo formalizovat intuici rozdílu i důvod, proč musíme zavádět novou číselnou množinu. Třeba původně přirozené a nám známé číslo 1 se stane množinou {(0, 1), (1, 2), (2, 3), (3, 4), ...}, zatímco −1 bude {(1, 0), (2, 1), (3, 2), (4, 3), ...}. Otočení znaménka je i v této podobě jednoduché, prostě stačí otočit každou dvojici. Sčítání je stejně lehké, prostě se každý prvek jedné množiny sečte po složkách se všemi z druhé a výsledky se sjednotí do nové množiny. Jen je potřeba dávat pozor na to, že sečtení výše zmíněných čísel (1 + (−1)) dá {(1, 1), (2, 2), (3, 3), ...}, ale (0, 0) chybí, takže je potřeba vždy výsledek ještě „zúplnit“. To už je ale věc vcelku triviální, protože vždy bude na doplnění potřeba přidat jen konečný počet prvků z kraje.

Možná je na místě ptát se, jestli je potřeba opravdu takový silný matematický aparát vzít na tak jednoduchou věc, tedy přinejmenším já se tak musím ptát, když vidím, kolik odstavců na to bylo potřeba. Smyslem této anabáze však není objevit celá čísla, ale naučit se určité postupy, které se dají aplikovat na mnoha místech. Těžko na cvičišti, lehko na bojišti.

Samozřejmě to neznamená, že by tento způsob byl jediný možný. Například může někdo namítnout, že 1 ≢ +1, tedy že 1 v ℕ a 1 v ℤ nejsou tytéž objekty, protože mají jinou strukturu. Taková forma matematického polymorfismu ale není nikterak nezvyklá; koneckonců u přirozených čísel jsme se taky setkali s několika definicemi, které jejich strukturu zcela měnily, ale výsledek se „choval“ stejně. Takovému vztahu se říká izomorfismus, když prvky nějakých dvou množin jsou nerozlišitelné vzhledem k operacím. Pokud by pak někdo namítal, že neví, kterou reprezentaci si vybrat, je to jedno, pokud jsou všechny ekvivalentní (nebo si potom může vybrat třídu ekvivalence pro izomorfismus). Ale pokud bych měl podat další možnou definici celých čísel, může třeba odpovídat definici ℕ pomocí S: přidáme novou operaci P (předchůdce), takže třeba −2 bude P(P(0)). Jenom nesmíme míchat S a P, to už by nám začalo vznikat něco jiného.

Ale hurá, máme celá čísla a můžeme tak odčítat, aniž bychom se museli bát, že narazíme na jednostranné omezení přirozených čísel. Tím se stává odčítání plnohodnotou inverzní operací k přičítání, ačkoliv odečíst něco znamená jen přičíst opačné číslo; v dvojicové konstrukci je to dokonce ten nejjednodušší způsob. Nakonec jsme dosáhli Pyrrhova vítězství, neboť pokus o doplnění odčítání nad přirozenými čísly, kde neexistuje číslo opačné, nás přinutil ho napřed zavést, ale odčítání je pak vlastně zbytečné chápat odděleně od sčítání. Kdyby navíc sčítání nebylo komutativní (což naštěstí zatím je), používat odečítání by bylo nebezpečné, protože bychom nedokázali rozlišit −a + b od b + (−a). To se nám ještě v budoucnosti připomene.

Kam však umístíme celá čísla v naší analogii s věží? Podle mě je není potřeba dávat nikam, protože už tam dávno byly. Kde? Inu stačí vylézt tak vysoko, že už nebudeme vědět, jak hluboko pod námi je země. Pak klidně můžou cihly nad námi být kladná čísla a cihly pod námi záporná. To docela dobře ilustruje fakt, že přirozená čísla charakterizují „pozici“ (s nějakým základním bodem, počátkem), zatímco celá charakterizují „posun“ (bez pevného počátku, aplikovatelný kdekoliv). Pokud by to však někomu nestačilo, může okolo věže vykopat příkop a zalít ho vodou, aby se věž hezky zrcadlila na hladině.


Asi je jasné, že množina celých čísel je opět nekonečná, když jsme vzali jen zrcadlový obraz přirozených čísel, ale jak moc je nekonečná? Překvapivě není o moc větší než přirozená čísla, vlastně není vůbec větší než přirozená čísla. Argument je stejný jako minule: dokážeme přirozená čísla zobrazit na celá a naopak. V podstatě pouze chceme celá čísla seřadit a očíslovat, a to je přece hračka: 0, 1, −1, 2, −2, 3, −3, 4, −4, 5, −5 a tak dále. Nejsou tam však kladná čísla jen s poloviční četností? Nu, tak tady jich je víc: 0, 1, 2, −1, 3, 4, −2, 5, 6, −3, 7, 8, −4, ... Četnost ztrácí smysl, když můžeme prvky vybírat v libovolném pořadí a v podstatě volit pořadí tak, aby se celá posloupnost blížila k nějaké četnosti (důsledek toho, že součet nekonečné řady se může změnit, pokud přeházíme prvky). Co se ovšem nezmění je fakt, že tam jsou všechna čísla, žádná nepřebývají a žádná nechybí. Obě množiny jsou tedy stejně velké.

Musíme si tím pádem dávat pozor, když říkáme, že se naše číselné univerzum zvětšilo. Svým způsobem v něm máme stále stejně „hmoty“, jen jsme se naučili ji lépe organizovat, abychom zacelili neúplnosti, na které bychom jinak mohli narazit neopatrným používáním dostupných operací. V tom budeme pokračovat i příště, kdy se podíváme na jednu docela hustou množinu, kterou budou racionální čísla.

neděle 20. června 2021

O číslech, část 1: Čísla přirozená

Podle Bible na počátku bylo slovo (podle Silmarilionu to slovo bylo = „buď“). Matematika v tom má jasno taky: na počátku nebylo nic. Ale i z ničeho se dá vytvořit něco, neboť to nic se dá označit jako jediné číslo: 0. A tak, ve snaze popsat nic, vzniklo něco: číslo 1. Tak vznikla nejdůležitější dvě čísla a číslo 2 muselo následovat, tak vznikla tři čísla a už to šlo dál a dál. V tomto jediném okamžiku vznikla přirozená čísla.

Na tomto jediném příkladu se dá ukázat jeden z nejmocnějších matematických dokazovacích aparátů: matematická indukce. Té stačí dva předpoklady (1. máme počátek a 2. vždy dokážeme udělat krok) a díky tomu víme, že dokazované tvrzení platí pro vše tímto dosažitelné. V tomto případě se jedná o existenci samotnou a tak jsme dokázali, že existují přirozená čísla a je jich nekonečně mnoho.

Proti tomuto závěru bojují matematičtí filosofové (spíše filosofové než matematici), kteří si říkají ultrafinitisti. Tato (v minulosti početnější frakce) filosofů tvrdí, že existují jen konečné objekty a celá přirozená čísla jsou jako množina moc velká, aby mohla vůbec existovat. Pokud by tomu tak ale bylo, musí existovat nějaké největší přirozené číslo. Dejme tomu, že to je třeba 10, ale pak máme 11 přirozených čísel (s nulou) a nikdo nedokáže, proč by 11 nemohlo existovat, když existuje 10.

Snad se mi tím povedlo podat přesvědčivý argument, že přirozená čísla existují a je jich opravdu nekonečně mnoho. Přesto se však může člověk ptát, jestli něco takového může existovat v reálném vesmíru. Odpověď je ano, minimálně opticky. Představte si koleje, které směřují od vás nějakým směrem, dokonale rovné. Kdybych se na ně chtěl dívat z boku, určitě se do mého zorného pole nevejdou, ale jakmile se otočím a dívám se v jejich směru, nikdy moje zorné pole v daném směru neopustí. Doposud nereálné nekonečno se najednou stane jedním bodem, do kterého směřují, úběžníkem.

Každý pražec je jedno přirozené číslo.

Přirozená čísla jsou pilířem celé matematiky, stanou se tedy nekonečně vysokou, a přesto zcela viditelnou věží, která bude uprostřed toho, co nakonec poznáme jako číselné univerzum.

Co ale vlastně přirozená čísla jsou? Už jsme je viděli vzniknout jednou, ale matematika často dokáže najít celou škálu objektů, které se na první pohled tváří odlišně, ale ve skutečnosti mají stejnou strukturu i chování (jsou izomorfní).

První takový postup je funkcionální, pokud vyjdeme z Peanových axiomů. To je způsob, jak identifikovat přirozená čísla několika základními pravidly: 1. existuje počátek (zatím mu budeme říkat o), 2. existuje operace S(n) (následovník), 3. o není následovníkem žádného jiného prvku, 4. každý jiný prvek je následovníkem právě jednoho jiného prvku a 5. každý prvek je dosažitelný z počátku konečným opakováním S(n).

Ve skutečnosti o může být cokoliv, ale je užitečné stanovit o = 0 (někteří lidé ale chápou pojem přirozená čísla bez nuly a pro ně platí o = 1). Tímto je charakterizována podstata přirozených čísel jako řetězu s jedním koncem, přičemž mezi jeho články se můžeme libovolně pohybovat. Dokonce můžeme tento pohyb mezi články chápat jako články samotné, jako opakované aplikování oprace S(n), tedy 0 je funkce f(n) = n, 1 je funkce f(n) = S(n), 2 je funkce f(n) = S(S(n)) a tak dále. Sčítání je v tomto systému jednoduché, prostě aplikujeme jedno číslo na druhé (1 + 2 = 1(2) = S( S(S(n)) )).

Druhý postup je množinový a je podobný tomu, co jsme viděli doposud. Na počátku nemáme nic; to charakterizujeme prázdnou množinou ∅ = 0. Nyní máme {∅} = 1, tedy množinu obsahující prázdnou množinu ∅. Teď už máme {0, 1} = {∅, {∅}} = 2, potom {0, 1, 2} = {∅, {∅}, {∅, {∅}}} = 3 a podobně. Podobá se to postupu z prvního odstavce, jen místo počítání toho, co máme, se to celé pokusíme uzavřít do množiny a chápat to jako další známý objekt. Tohle má jednu výhodu oproti předchozím metodám: tento postup má konec, respektive něco, k čemu směřuje. Je to množina {0, 1, 2, 3, 4, …} = ℕ, tedy celá množina všech přirozených čísel. Někdo by to možná mohl považovat za nové číslo... ale to až jindy.

Nyní nám zbývá ještě shrnout, co s přirozenými čísly můžeme určitě dělat. Základní operace je následovník, tedy zvýšení o 1. Můžeme je porovnávat podle toho, kterého ze dvou čísel dosáhneme pomocí následovníka dříve, když začneme na 0. Opakované aplikování následovníka je sčítání a opakované sčítání je násobení. 0 a 1 mají speciální místo: 0 je neutrální prvek pro sčítání (nemění výsledek) a nulový prvek pro násobení (dává vždy stejný výsledek), zatímco 1 je neutrální prvek pro násobení. Nulový prvek pro sčítání neexistuje.

Co s přirozenými čísly nemůžeme dělat? Nemůžeme je odčítat a nemůžeme je dělit; jsou to sice nám dobře známé operace, ale ne pro přirozená čísla: 0 − 1 neexistuje, protože neexistuje žádné přirozené číslo n, pro nějž by platilo n + 1 = 0 – nula přece není následovníkem! Odčítání a dělení jsou tedy „polooperace“; jsou definovány jen pro některé operandy a při každém jejich použití si musíme dávat pozor, jestli to máme dovoleno.

Na závěr ještě poznámka o velikosti množiny přirozených čísel, protože se nám bude hodit příště. Každá množina, která by byla menší než přirozená čísla, už musí být konečná; ℕ je tedy z určitého pohledu nejmenší nekonečná množina. Někoho by sice mohlo napadnout, že třeba {2, 3, 4, …} je menší než {0, 1, 2, 3, 4, …}, když do ní musíme přidat dva prvky, ale ve skutečnosti stačí od každého prvku první množiny odečíst 2 (tady to naštěstí jde) a dostaneme ℕ, aniž bychom museli něco přidávat nebo odebírat. Stejně tak ke každému prvku ℕ stačí přičíst 2 a vrátíme se na první množinu. Když se to dá udělat bez přidávání nebo odebírání, musí obě množiny nutně mít stejnou velikost. Jednou tuto velikost budeme značit ℵ₀, ale na to si ještě počkáme.

Toliko tedy k přirozeným číslům; další články bude spojovat společné téma a sice pokus o dodefinování odčítání a dělení, aby se z nich staly opravdové (bezpečné) operace. Čekají nás čísla celá.

Poznámka: Množinový způsob konstrukce přirozených čísel není zdaleka jediný možný; někoho by třeba mohlo napadnout jednodušší S(n) = {n} (namísto S(n) = n ∪ {n}). V principu to jde, ale narozdíl od hezkého důsledku klasické množinové konstrukce by se musela množina ℕ definovat separátně a posloupnost jejích prvků by se blížila k něčemu, s čím by klasické teorie množin měly docela problém.